ORTOPEDICKÝ PACIENT
Fyzioterapii aplikujeme u zvířat po chirurgických zákrocích, konzervativní léčbě, ale i u chronických obtížích. Fyzioterapeut se dívá na pacienta komplexně a řeší celý pohybový systém.
Fyzioterapie by se správně měla začít aplikovat téměř ihned po zákroku, ještě když pacient leží na hospitalizaci na veterinární klinice. Kdo z majitelů sám podstoupil chirurgický zákrok po ortopedickém problému, tak ví, že rehabilitační sestra přijde ihned den po zákroku a začne s postiženou končetinou cvičit.
Ve veterinární medicíně je, ale zakořeněný klidový režim po dobu 4. - 6. týdnů (někdy i déle), ačkoliv v zahraničí se tento klidový režim už dávno nedoporučuje. Proč? Za tak dlouhou dobu se jinak z hybného kloubu stává kloub často nehybný, nebo přinejmenším s velikým omezením pohybu. Následná fyzioterapie je pak o to náročnější a bohužel i přes veškerou naší snahu ne vždy dokážeme obnovit hybnost kloubů na 100%.
Prvotním úkolem je zmírnit bolest a následně se soustředit na obnovení hybnosti postižených kloubů, obnovení správného motorického vzorce a propriorecepce, budování svalové hmoty a odstranění kompenzací.
Pokud máte psa sportovce, se kterým se chcete po zákroku zase vrátit do původní aktivity, tak je to možné! Cesta je, ale dlouhá a psychicky náročná zejména pro majitele. Vyžaduje velikou komunikaci mezi majitelem, fyzioterapeutem, veterinárním lékařem a trenérem. Společně to ale můžeme zvládnout!